
Nasjonal dag for fallforebygging
29. april markeres Nasjonal dag for fallforebygging for aller første gang. Målet er å rette oppmerksomheten mot et alvorlig helseproblem – og å vise at fall kan forebygges!
Fall kan få store konsekvenser
Fall er den vanligste årsaken til alvorlige skader hos eldre. Hvert år faller rundt én av tre personer over 65 år i Norge. For mange får fallet store følger – som brudd, langvarig sykehusopphold, behov for hjelp i hverdagen eller tap av muligheten til å bo hjemme.
Nesten halvparten av alle fallulykker i eller i nærheten av hjemmet. Men fall er ikke en naturlig del av det å bli eldre. Fall kan forebygges!
Små grep kan gi stor effekt
Balanse-, styrke- og bevegelighetstrening er noe av det viktigste vi kan gjøre for å redusere risikoen for fall. Daglige aktiviteter som å reise seg fra en stol uten å bruke hendene, balansere på en fortauskant eller gå små turer i nærmiljøet kan ha stor betydning over tid.
Vårens lyse dager gir en perfekt mulighet til å trene balanse ute i frisk luft.
Skafors arbeid med fallforebygging
I Skadeforebyggende forum jobber vi aktivt for å forebygge fall og skader hos eldre.
Vi tilbyr en rekke ressurser som kan bidra til tryggere hverdager:
-
Sikkerhetskort for eldre – våre populære kort som gir konkrete råd for å gjøre hjemmet tryggere. Kortene deles ut av kommuner og organisasjoner over hele landet.
-
Seniorsikker – forebygging for eldre – nyttige råd og verktøy for å redusere risikoen for fall og ulykker.
-
Fallbarometeret – Norge er dessverre i verdenstoppen når det gjelder antall hoftebrudd. Vårt fallbarometer viser hvor mange hoftebrudd som skjer i hver enkelt kommune, og kostnadene for samfunnet og kommunen.
Du finner også mer informasjon på våre temasider om skader og ulykker blant eldre.
Sammen kan vi gjøre en forskjell
Å forebygge fall handler ikke bare om å unngå skader. Det handler om å ta vare på selvstendigheten, livsgleden og muligheten til å bo hjemme så lenge som mulig.
Forebygging starter i det små – og det er aldri for sent å begynne!